Parafia Opatrzności Bożej

Małe Dzieło Boskiej Opatrzności - Księża Orioniści ul. Polna 8, 62-800 Kalisz, tel/fax:627668733
Skontaktuj się z nami przez formularz
ZOBACZ OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Msze Święte

w niedziele i święta
6.30; 8.00; 9.30; 11.00; 12.30; 16.00; 18.00
w dni powszednie
6.30; 7.15; 18.00

Kancelaria Parafialna

poniedziałek od 16 do 18
wtorek od 10 do 12 i 16 do 18
środa od 10 do 12 i 16 do 18
czwartek od 10 do 12 i 16 do 18
piątek od 16 do 18 sobota od 11 do 12

Mamy Go już u siebie. Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko naszym nowym Parafianinem. To była piękna uroczystość.

 

Wprowadzenie do naszego Kościoła, relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które miało miejsce 17 stycznia br. ma kilka wymiarów aksjologicznych. Pierwszy z nich, to cześć oddawana relikwiom. Obecność Świętego we wspólnocie wierzących, szczególnie przez konkretny znak relikwii to również umocnienie parafian do pokonywania trudności, na jakie napotykają w codziennym życiu. Święci, których czcimy, a w naszym przypadku jest nim błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, musieli w swoim życiu i w tym ciele pokonać niejedną trudną drogę. Przypomnijmy, chociaż, jak sądzę jest to zbyteczne, przecież wielu z nas pamięta ziemską działalność kapelana „Solidarności” i męczeńską śmierć w 1984 r., jak wiele wycierpiał z powodu złych ludzi. Mając ks. Jerzego w relikwii pierwszego stopnia możemy, poprzez Jego obecność, umacniać naszą wiarę i „zapalać” się nią do pokonywania naszego, trudnego dziś; tak jak czynił to ks. Jerzy Popiełuszko, który zło dobrem zwyciężał.
Drugi wymiar nawiązuje do przytoczonego powyżej zawołania: zło dobrem zwyciężaj. Raduję się, że Chrystusowe przesłanie, tak mocno zakorzeni się w naszej parafii. Skąd ta pewność? To proste, nasi parafianie to wspaniali ludzie. Co równie istotne, wartości wynikające z czynienia dobra doskonale komponują się z ogłoszonym Rokiem Miłosierdzia.
Trzeci wymiar, dotyczy relikwii św. Alojzego Orione, które znajdują się w naszym kościele. Otóż pomiędzy bł. ks. Jerzym Popiełuszką, a św. Alojzym Orione odnajdujemy wielki, wspólny mianownik. To miłość do ludzi ciężkiej, znojnej pracy. Miłość do spracowanych, popękanych i pokrytych bruzdami dłoni robotników polskich i włoskich. To także miłość do Ojczyzny, której na imię Polska. Przypomnieć należy wydarzenie z września 1939 r. Wówczas ks. Orione po ataku na Polskę rozłożył polską flagę na ołtarzu w sanktuarium Matki Bożej Czuwającej w Tortonie, ucałował ją i zachęcał swoich współbraci do podobnego gestu. Następnie umieścił flagę w swoim pokoju. Jest coś jeszcze, a mianowicie to, że ks. Alojzy Orione przez całe życie niósł pokrzepienie duchowe i pomoc materialną biednym i opuszczonym. Podobną miłością darzył swoją Ojczyznę i bliźniego ks. Jerzy Popiełuszko. Za okazywaną troskę o podmiotowość ludzi pracy, za nawoływanie do miłości został zamordowany męczeńską śmiercią.
Niedzielna uroczystość, której przewodniczył Biskup Kaliski Edward Janiak, przeszła już do historii naszej parafii. Co po niej pozostało? Na pewno nie tylko wspomnienia. Przed wszystkim mamy dwóch wspaniałych Parafian. Są nimi św. Alojzy Orione i bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Cieszmy się z Ich obecności, a przede wszystkim adorujmy w relikwiach. Prawdziwy kult świętych nie tylko nie przeciwstawia się oddawaniu czci Jedynemu Bogu, ale ma doprowadzić człowieka do jeszcze większego uwielbienia Stwórcy, który dopuszcza niedoskonałe stworzenia do udziału w swojej świętości.


Jan Parafianin

Czytania na dziś

Bp Zbigniew Kiernikowski

Dzisiejszym spotkaniem rozpoczynamy cykl katechez, które mają przybliżyć nam rozumienie Liturgii oraz pomóc bardziej świadomie i owocnie w niej uczestniczyć. Kształtowanie, pogłębianie naszej świadomości liturgicznej jest bowiem niezmiernie istotne i ważne, gdyż to właśnie przez Liturgię dokonuje się uświęcenie naszego życia.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

fb/narodzeni